Україна переходить на європейські стандарти обліку газу
08.11.2021
У перші дні листопада народні депутати України ухвалили законопроект щодо запровадження на ринку природного газу обліку і розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії. Згідно з текстом законопроекту №2553 уже за півроку споживання «блакитного палива» в Україні рахуватимуть в енергетичних одиницях, а не у кубічних метрах.
ТОВ "Чернівцігаз Збут", що працює під брендом «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», пропонує своїм клієнтам ознайомитися з відповідями на найбільш поширені запитання, що можуть виникнути у зв'язку із нововведеннями.
Чому необхідно було змінювати систему обліку?
Ключова ідея - після переходу країни на енергоодиниці споживач буде платити за кількість спожитої енергії, а не за обсяг спожитого газу.
При підрахунку в кубометрах не враховувалась калорійність газу (якість), це призводило до того, що споживачі з різних регіонів, які споживали однаковий обсяг газу в кубах, насправді отримували різний обсяг енергії.
До речі, підрахунок обсягів газу в енергетичних одиницях використовується майже в усьому світі.
Коли споживач відчує зміни?
Закон передбачає перехід до методики обчислення в кіловат-годинах з 1 травня 2022 року. Ще низка норм набуває чинності з 1 травня 2023 року.
У перехідному періоді буде здійснюватися паралельний облік газу в кубах і в енергоодиницях, оскільки лічильники споживачів фіксують обсяг використаного ресурсу саме у кубах.
Що це означає для споживачів?
- споживач отримуватиме інформацію про вартість енергії від споживання газу і електрики в однакових одиницях виміру;
- це дозволить споживачу порівнювати і обирати, яке джерело енергії йому вигідніше – газ чи електрика;
- буде усунуто несправедливість в оплаті за газ різної калорійності. Це дозволить зменшити витрати споживачів від використання газу нижчої калорійності;
Хто за що відповідатиме?
Споживач щомісяця буде передавати показання лічильника в кубічних метрах Оператору ГРМ (по простому колишнім облгазам).
Оператор ГРМ відповідатиме за переведення спожитого обсягу газу в кубах у обсяг спожитої енергії. Перахунок здійснюватиметься за затвердженою НКРЕКП формулою. Дані про споживання Оператор ГРМ вноситиме до особистого кабінету споживача, відображатиме у квитанції та передаватиме на платформу Оператора ГТС.
На платформі Оператора ГТС здійснюватиметься паралельний облік газу і в кубічних метрах, і в енергоодиницях.
Постачальники отримуватимуть дані про спожитий ресурс в енергоодиницях і здійснюватимуть нарахування саме за кількість спожитої енергії. У квитанції постачальника буде зазначена ціна вже не за куби, а за енергоодиниці.